israel flag
ברוכים הבאים למרכז הכלב והאדם!
המרכז האקדמי הגדול בישראל ללימודי אילוף כלבים, כלבנות טיפולית והכשרת כלבי שירות!
ההרשמה לקורס כלבנות טיפולית מחזור אוקטובר 42 החלה!
ההרשמה לקורס מאלפי כלבים בכירים בעיצומה!

אילו תכונות חיוביות ניתן לפתח אצל הילדים באמצעות כלבים? איזה כלב מתאים לכל ילד? מדוע חשוב הטיפול באמצעות כלב גם לילד שמגדל כלב בבית?

הקשר העמוק ביותר בין בני אדם לחיות משפיע עלינו מגיל קטן ועד זקנה. כולנו אומרים לעצמנו כמה הכלבים עוזרים לבני אדם וכמה אהבה גדולה הם נותנים לנו, לא שופטים אותנו, ומקבלים אותנו ללא תנאי.

כלבים יכולים להגיע לרמת קוגניטיביות של ילד בן 4, כלומר הם יכולים להבין יותר מ-250 מילים. אולי זו אחת הסיבות לקשרים המרגשים האפשריים בין כלבים לילדים!

כלבים חיים כמו בני אדם בלהקות, ויש להם היררכיה ביתית כמו בלהקות הטבע. זו סיבה נוספת לכך שקל לנו לתקשר עם כלבים ובפרט ליצור חיבור מופלא בין כלבים לילדים.

חבר בגוף ובנפש

מחקרים מראים שכלבים משרים רוגע בבית. כשמלטפים כלב לפחות שתי דקות ביום, לחץ הדם יורד בכ- 10%, מחלות לב 8%, כולסטרול 10%, ומחלות כלליות 8%, כך שהמגע טוב מבחינה פיזית. ילדים בעלי מגע לא מווסת (כאלו שנוגעים חזק מדי או לחילופין רך מדי) יכולים לווסת את יכולת המגע שלהם דרך ליטוף יומיומי בכלב, ובכלל מגע בכלב זה דבר מאוד כיפי, כך שהילד יכול ליהנות ולפתח ביטחון עצמי דרך המגע עם הכלב.

כחלק מחיי הלהקה, הכלב תמיד יהיה צמוד לחברי להקתו (אלא אם הרביצו לו) וירצה לשחק עימם, לישון עימם, וכמובן לאכול איתם. ילדים בשלבים המוקדמים של חייהם צריכים ורוצים חברה אהבה ומשחקים. הכלבים הם לא תחליף לקשר עם בני אדם אחים עבור הילד, אלא תוסף מעולה כחבר קרוב לשיחה, לשיתוף בחוויות האישיות ולתחושת קשר טוב ושייכות.

לימודים וכישורים מוטוריים

כלבים ואנשים לומדים כמעט באותה צורה פסיכולוגית, כך שיש לנו כלי מעולה לעבודה עם הילדים דרך כלבים. החיבור עם הכלב וההכרות עם עולמו תורמים לפיתוח כישורי הסבלנות והכבוד ההדדי אצל ילדים. כך למשל תוך כדי מתן פקודות בסיסיות לכלב כגון: “שב”, “תן יד”, “ארצה”, “אליי” וכו’, יפתח הילד את הקואורדינציה ואת יכולת האמפתיה כלפי חברו הטוב ביותר. הגילאים המתאימים להתחלת הכישורים הלימודיים נע בין מגיל 4 והלאה, ואם זה מתחיל מהכלב זה ממשיך לכל מי שסובב את הילד.

כישורים רגשיים וחברתיים

בבסיס של הכלב ושל הילד יש שפע של אהבה ללא שפיטה. שילוב בין ילד לכלב מפתח את הכישורים החברתיים, ברמת השיחה ובמחוות ההתנהגות הבסיסיות של הילד. הכלב מעניק בין היתר תחושת ביטחון למשפחה, ובפרט ביטחון עצמי לילד, בפיתוח וחיזוק הסבלנות והמנהיגות, התמודדות עם כישלונות והצלחות דרך אימון חיובי לכלב, שילוב אחריות בבית הכולל: הוצאות יומיות, סדר יומי של אוכל לכלב וזמן משחק עם הכלב שנותן לילד סיפוק רב בתחושת האחריות המשפחתית.

כלבים הם חיות של חיזוקים ועונשים, כמובן כמונו, אך ברגע שנאלף את הכלב בגישה חיובית הכלב ילמד מהר יותר, בני המשפחה ייהנו מתהליך האילוף ולרוב ייפתרו רוב בעיות ההתנהגות הלא רצויות, וכך למעשה יוצרים את היתרון הכי חזק שלנו עם הכלב!

חשוב מאוד לעבוד עם הכלב ולאלף אותו בשילוב הילדים. מומלץ בחום לא להביא מאלף כלבים אגרסיבי לסביבת ילדים.

איזה כלב מומלץ להביא לילדים?

בטוח וסמוך שחשבתם שאתן לכם כמה כלבים שיהיו הכי נכונים לכם – אז לא!

כלב שנכון לבנאדם אחד אינו נכון לשני, כל כלב הוא עולם ומלואו בפני עצמו, האופי שלו נבנה על ידי גורמים גנטיים, תורשתיים וחברתיים-סביבתיים, כך שכל גזע בהחלט יכול להתאים לילד! כלבים רגועים מתאימים לרוב לילדים היפר-אקטיביים, וכך גם לחילופין, ילדים רגועים מדי ומופנמים צריכים כלב אקטיבי, אך ליתר ביטחון קחו מאלף מוסמך אשר ייתן לכם את העצות בבחירת הכלב הכי נכון בשבילכם ובשביל ילדכם.

טיפול באמצעות כלבים

כחלוץ דרך בתחום הכלבנות הטיפולית בארץ, תמיד אמרתי שכלבים הם הכלי טיפולי הכי טוב שיש לנו מכל החיות, אז למה לא להשתמש בזה?! שמעתי מאנשים רבים ניסוחים כגון: “למה לי להגיע לטיפול באמצעות כלבים, הרי יש לי כלב בבית, זה לא מספיק?!”. וכאן הטעות הגדולה ביותר של רוב ההורים.

טיפול באמצעות כלבים מועבר על ידי מדריך מומחה ומנוסה לכלבנות טיפולית שמבין היטב בכלבים ובאנשים, ובייחוד בכלבים המתאימים לעבודות טיפוליות. במהלך הטיפול יוצר המדריך תחושה שהילד הופך ממטופל למטפל, ממונהג למנהיג, ששולט בעצמו ושולט ביכולותיו של הכלב ומלמד אותו דברים חדשים שמעצימים אותו ואת כלבו, ובכך המדריך הטיפולי ‘שם את המפתחות’ בידיים של הילד. כך מרגיש לפתע הילד שהוא ניצב במקום חדש שבו הכוח נמצא אצלו, ומבין שכעת עליו להשתמש בתכונה שאולי לא השתמש בה כלל עד היום: מנהיגות.

הילד צריך לדעת כיצד לשלוט בכלב בצורה טובה, ולכן עליו לפתח סובלנות וסבלנות, לדעת להתאפק גם כאשר הכלב לא מצליח למלא את המשימה שהוטלה עליו ולמעשה לנקוט בפעולות שמצריכות ממנו לפתוח מיומנויות שלא נדרשו ממנו בעבר. המטופל מתנסה במפגשים אלו בסיטואציות שפותחות בפניו עולם חדש לחלוטין. וכך בעצם דרך כלבים אפשר להגיע לתוצאות גבוהות מאוד לעומת חיות אחרות.

כלבים הם בעלי חיים מופלאים שעוזרים לילדים שלנו בכל כך הרבה דרכים, אז בואו נודה להם בחיבוק ונשיקה.

כותב: טל שלוש מנהל מרכז הכלב והאדם

מרכז הכלב והאדם - לוגו

צריכים עזרה מנציג?
רוצים לשמוע פרטים נוספים?
לא תספיקו להגיד ‘הב הב
והמומחים שלנו יחזרו אליכם!

מרכז הכלב והאדם - לוגו

צריכים עזרה מנציג?
רוצים לשמוע פרטים נוספים?
לא תספיקו להגיד ‘הב הב
והמומחים שלנו יחזרו אליכם!

דילוג לתוכן